CZĘŚCI DO JELCZA - IKONY POLSKIEJ MOTORYZACJI

CZĘŚCI DO JELCZA - IKONY POLSKIEJ MOTORYZACJI

Czasami zdarza się tak, że pewne marki przechodzą do historii i stają się ikonami swoich czasów. Produkty oferowane przez te marki charakteryzuja się specyficznym wyglądem lub niezawodnością, przez które pokochały je miliony użytkowników. Z czasów PRL-u wywodzi się kilka takich marek, które dla osób młodych są reliktem przeszłości, ale u osób pamiętających czasy komunistyczne budzą sentyment. Jedną z nich jest Jelcz - samochód, który miał swoją rolę w odbudowie powojennej Polski. Firma nadal funkcjonuje i choć zmieniła profil produkcji, nadal jest dostawcą oryginalnych części do Jelcza i właścicielem wszystkich praw do dokumentacji technicznej i produkcji pojazdów marki JELCZ wytworzonych od 1952r.

JELCZ - POCZĄTKI PRODUKCJI

Powojenna Polska wymagała odbudowy. Jednym z problemów był brak odpowiednich pojazdów zdolnych do przewozu robotników na miejsce budowy. W 1952 roku na najwyższych szczeblach władzy podjęto decyzję o stworzeniu pojazdu, który uzupełniłby tą lukę. Postanowiono wykorzystać w tym celu starą, zniszczoną niemiecką fabrykę. Znajdowała się ona w województwie dolnośląskim w miejscowości Jelcz.Jednocześnie powołono do życia przedsiębiorstwo Zakłady Budowy Podwozi Samochodowych zarządzające odbudowanym zakładem. W 1954 ruszyła produkcja “Stonki” - autobusu zdolnego do przewozu 25 osób. Nie jest to może imponująca liczba, ale samochód ten znacząco poprawił komfort i bezpieczeństwo podróżujących robotników. 1958 podpisano pierwsza umowę zagraniczną z Czechosłowacją, dotyczącą licencji produkcji nowego pojazdu Skody. Był to krok milowy w rozwoju firmy. W celu sprostania wymogom produkcyjnych przedsiębiorstwo przeszło gruntowną restrukturyzację. Przyłączono do niego także Zakłady Naprawy Samochodów w Jelczu, co dało początek Jelczańskim Zakładom Samochodowym.

Głównym produktem pozostały autobusy, jednakże obok nich produkowano także samochody ciężarowe o dużej ładowności (Jelcz 300). Firma była także producentem części do wszystkich modeli Jelcza. Okres PRL-u upłynął na dostarczaniu kolejnych modeli autobusów, nie wszystkie z nich weszły do produkcji seryjnej. W pierwszych latach wolnej Polski kryzys dosięgnął także i JZS. Próbowały one ratować swoje finanse poprzez wejście w spółkę typu joint venture ze szwedzkim Volvo. Z planów nic ostatecznie nie wyszło, a firma musiała radzić sobie sama. Od 1994 roku funkcjonuje jako spółka akcyjna pod nazwą Jelczańskie Zakłady Samochodowe JELCZ SA. W XXI wieku zarząd spółki postanowił przeprowadzić reformę organizacyjną i wydzielić 3 nowe spółki zależne, każda zajmująca się konkretną gamą produktów. W ten sposób powstały:
1. Zakłady Samochodowe Jelcz SA. - produkcja autobusów
2. Jelcz - Samochody Ciężarowe Sp. z o. o. - produkcja samochodów ciężarowych
3. Jelcz - komponenty Sp. z o.o - produkcja części i pojazdów wojskowych

PRODUKCJA CZĘŚCI I POJAZDÓW WOJSKOWYCH JELCZ

W 2004 roku dochodzi do ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa. Ostatnim zamówieniem są autobusy Jelcz M083C Libero, powstałe dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. W ciągu ponad 50 lat istnienia z zakładów wyjechało około 250 tysięcy pojazdów. Obecnie działalność jest kontynuowana pod nazwą Jelcz Sp. z o.o i wywodzi się z Jelcz - komponenty. Nadal zajmuje się produkcją części i pojazdów w wojskowych. W 2013 roku spółka wygrała przetarg na dostarczenie dla Wojska Polskiego 910 pojazdów.

Z racji tak ogromnej ilości wypuszczonych pojazdów na przestzreni ostatniego pół wieku nadal wiele samochodów marki Jelcz porusza się po polskich drogach. Będą to robić jeszcze przez długie lata, warto więc dbać o ich kondycję i stan techniczny. Spółka Behamot prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną cześci zamiennych do samochodów Jelcz. Zapraszamy do naszego sklepu firmowego w Krakowie.


PARTNERZY

Nasza firma stale się rozwija dlatego zapraszamy do współpracy nowych-pewnych partnerów biznesowych.

O JAKOŚĆ TOWARÓW ORAZ USŁUG DBAMY DOBIERAJĄC ODPOWIEDNICH PARTNERÓW:

&

ZNAJDŹ NAS