JAK LATEM DBAĆ O AKUMULATOR?

JAK LATEM DBAĆ O AKUMULATOR?

Akumulatory są wystawiane na ciężkie próby nie tylko zimą. Również latem powinniśmy szczególnie zadbać o nie, aby nie odmówiły nam posłuszeństwa podczas wakacyjnych wojaży czy codziennego użytkowania.
źródło zdjęcia: pixabay.com autor: joakant
źródło zdjęcia: pixabay.com autor: joakant

Akumulator jest jednym z najistotniejszych elementów w naszym samochodzie. Brak sprawie działającej baterii może sprawić, że nawet najnowocześniejsza maszyna nie ruszy z miejsca. Wbrew powszechnemu przekonaniu, letnie, gwałtowne zmiany temperatury podobnie jak mroźne zimy, stwarzają spore zagrożenie dla akumulatora.

CO SZKODZI AKUMULATOROM?

Prędzej czy później wszystkie baterie muszą zostać wymienione. Nadmierne ciepło i przeładowanie to dwie główne przyczyny skrócenia żywotności baterii. Ciepło powoduje odparowanie cieczy akumulatora, powodując tym samym uszkodzenia wewnętrznej struktury akumulatora. Uszkodzony element układu ładowania, zazwyczaj regulator napięcia, powoduje zbyt dużą szybkość ładowania, co zwykle prowadzi do stopniowego uśmiercenia niejednego akumulatora. Niestety, większość kierowców zaczyna o nie dbać wyłącznie zimą, podczas letnich upałów mało kto zaprząta sobie głowę akumulatorem. Prawda jest jednak taka, że gdy tylko słupek rtęci wzrasta, wytrzymałość akumulatora samochodowego automatycznie spada. Ekstremalne temperatury na zewnątrz w połączeniu z wysokimi temperaturami pod maską przyspieszają korozję akumulatorów samochodowych. Ponadto, ciepło powoduje odparowanie wody z elektrolitów baterii, uszkadzając siatki akumulatorowe.

JAK ZAPOBIEGAĆ AWARIOM AKUMULATORA?

• Należy systematycznie sprawdzać stan akumulatora, kontrolując jego napięcie ładowania. W sytuacji, gdy poziom napięcia okaże się zbyt niski, należy do doładować za pomocą np. prostownika. Tą czynność powinniśmy wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz do roku.
• Wzrokowo sprawdzać czy z baterią jest wszystko w porządku. Jeśli zauważymy pojawiające się wybrzuszenia czy popękania, to znak, że nadszedł czas na wymianę akumulatora
• Latem ciepło może przyspieszyć korozję wewnętrzną. Wyczyść wszelkie połączenie akumulatora, usuwając korozję, utlenienia ołowiu, farbę lub rdzę z góry baterii, za pomocą mosiężnej szczotki. Brud staje się przewodnikiem, który wysysa energię baterii. Ponadto, ponieważ korozja gromadzi się na zaciskach akumulatora staje się izolatorem, hamując przepływ prądu.
• Jeśli posiadasz akumulator, który musi być uzupełniany, regularnie go sprawdzaj, szczególnie w czasie upałów. Jeżeli zauważysz, że poziom wody jest niski, dolej wodę destylowaną. Pamiętaj, aby nie używać do tego wody z kranu
• Sprawdzaj, czy akumulator został prawidłowo zamontowany w samochodzie, a zaciski biegunowe dobrze zaciśnięte i zabezpieczone powłoką wazeliny bezkwasowej

Jeśli zauważymy, że pomimo ładowania, nasz akumulator dalej nie działa prawidłowo, bezwzględnie należy odwiedzić mechanika. Nie zawsze musi oznaczać to konieczność wymiany akumulatora. Może się okazać, że nastąpiło zwarcie, które będzie rozładowywało każdy akumulator.

Podejrzewasz, że Twój akumulator nie działa prawidłowo? Zgłoś się do nas. Pomożemy dobrać Ci akumulator dostosowany do Twojego samochodu. Nasze akumulatory gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy nawet w ekstremalnych warunkach, a my gwarantujemy wysoką jakość oraz konkurencyjne ceny.


PARTNERZY

Nasza firma stale się rozwija dlatego zapraszamy do współpracy nowych-pewnych partnerów biznesowych.

O JAKOŚĆ TOWARÓW ORAZ USŁUG DBAMY DOBIERAJĄC ODPOWIEDNICH PARTNERÓW:

&

ZNAJDŹ NAS